5 pomysłów na modne aranżacje z kamieniem dekoracyjnym

5 pomysłów na modne aranżacje z kamieniem dekoracyjnym

W kuchni i łazience wypiera płytki ceramiczne, w salonie pełni funkcję ozdoby – kamień dekoracyjny prezentuje się szlachetnie, elegancko i na czasie. W tym artykule podpowiadamy, jak dobrać wzór do specyfiki pomieszczenia, aby podkreślić jego charakter i cieszyć oko niebanalnym wystrojem.

Kamień dekoracyjny jest obecnie jednym z najmodniejszych materiałów wykończeniowych, dostępnym w praktycznie nieograniczonej liczbie wzorów, faktur i w ogromnej skali barw. W odróżnieniu od naturalnego kamienia jest też bardzo praktyczny: nie brudzi się tak łatwo jak marmur czy trawertyn, ani nie chłonie wody tak łatwo jak granit czy łupek. Tworzy ciepły, domowy klimat, wygląda bardzo oryginalnie i do tego wpisuje się w najnowsze trendy. Pomysłów na aranżacje jest wiele, można sprawdzić je np. tutaj: http://www.stonemaster.pl/aranzacje My skupimy się na pięciu podstawowych. Zatem kamień dekoracyjny sprawdzi się w:

1. W pomieszczeniu dwukondygnacyjnym

Przywykliśmy do amerykańskiej wizji kamienia na całej ścianie – najlepiej w dwupoziomowym salonie. Rzeczywiście – przestrzeń najlepiej eksponuje walory kamienia. Jeśli wykorzystamy duży wzór – taki jak prezentowany powyżej Nebrasca Country Stone Master, uzyskamy niezwykle ciekawy efekt spójności między piętrami. Jak widać, kamień idealnie współgra z innymi fakturami inspirowanymi ze światem natury: drewnem, skórą, ale tez betonem, co tworzy bardzo nowoczesne zestawienie.

nebrasca-country

2. W salonie

Bardzo ciekawie kamień dekoracyjny wygląda w pokoju dziennym, szczególnie gdy jego chropowata struktura stanowi tło dla płaskiej powierzchni ekranu telewizora. Zestawienie na zasadzie kontrastu podkreśla także klastyczny dobór przeciwstawnych barw: bieli i czerni. Jeśli wybierzemy drobny wzór, taki jak prezentowany Como Off-White, wpiszemy się w modne tendencje minimalistyczne. Ascetyczny charakter takiej aranżacji ocieplą naturalne elementy: drewno i wełna:

como-off-white

3. W sypialni

Bardzo modny, wielkomiejski charakter nada sypialni kamień dekoracyjny odwzorowujący strukturę cegły za wezgłowiem łóżka. Prezentowany na zdjęciu Loft Brick Biały ciekawie wygląda w zestawieniu z naturalnym drewnem na sąsiedniej ścianie. Wyciszająca atmosfera tego wnętrza sprzyja wypoczynkowi, a modne akcenty, takie jak dizajnerska lampka i stolik wpisują się w styl wielkomiejski – jeden z najmocniejszych aktualnych trendów.

loft-brick-bialy-sypialnia

4. W kuchni

Kamień dekoracyjny o drobnej strukturze, w modnej chłodnej tonacji bardzo korzystnie prezentuje się na tle gładkich blatów kuchennych, prostych geometrycznych szafek i chromowanych elementów. Może pokrywać całą ścianę, ale równie korzystnie wygląda jako alternatywa dla płytek nad blatem – wygląda o wiele szlachetniej. Prezentowany na zdjęciu kamień Locarno Grafit świetnie prezentuje się także w małych mieszkaniach, ze względu na bardzo delikatną fakturę:

locarno-grafit-kuchnia

5. W łazience

Podobnie jak w kuchni, tak i tutaj kamień jest narażony na kontakt z wilgocią, więc ten dekoracyjny sprawdzi się lepiej niż naturalny. Aby podkreślić przytulny charakter pomieszczenia, można zastosować cieplejszy odcień – taki jak np. prezentowany powyżej Monaco Orzech – przywodzący na myśl wspomnienie wakacji nad Morzem Śródziemnym. Bardzo korzystnie wygląda w zestawieniu zarówno z drewnianymi, jak i chromowanymi elementami. Subtelny brąz, biel i orzech stanowią bardzo eleganckie zestawienie:

Pomysły na niebanalną aranżację kamienia dekoracyjnego można mnożyć. Jedno jest pewne – umiejętnie dobrany wzór podkreśli unikalny charakter wnętrza, niezależnie od tego, czy znajduje się ono w podmiejskiej willi, czy w kawalerce.

monaco-orzech-lazienka