Drewniane czy laminowane – jakie panele podłogowe warto wybrać?

Drewniane czy laminowane – jakie panele podłogowe warto wybrać?

Panele podłogowe to szybki i łatwy sposób na efektowną podłogę. Jeżeli również myślisz o ich zakupie, możesz zdecydować się albo na panele podłogowe drewniane, albo laminowane. Czym się różnią i jakie są ich zalety i wady?

W sklepach znaleźć można wiele różnorodnych paneli podłogowych – ich ceny rozpoczynają się od około 25 złotych za metr kwadratowy, a kończą nawet na ponad 500 złotych. Można dobrać je pod względem wyglądu, ale również należy pamiętać o tym, że nie wszystkie materiały mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu. Różnice te zasadzają się głownie na materiale, z którego zostały one wykonane, ponieważ ich ogólna konstrukcja jest podobna – są to elementy o zunifikowanej formie wyposażone w pióro i wpust, dlatego też są bardzo łatwe i szybkie w układaniu i prace te można wykonać także we własnym zakresie.

Drewniane panele podłogowe

Najczęściej mają formę desek warstwowych, czyli warstw drewna zlepionych ze sobą – jako warstwa wierzchnia stosowane jest najbardziej szlachetne drewno, które nadaje efektownego wyglądu całej podłodze, natomiast do pozostałych warstw stosuje się tańsze drewna. Jako warstwę wierzchnią stosuje się zarówno drewna rodzime, jak i egzotyczne. Większość paneli drewnianych dostępnych w sklepach jest już wstępnie wykończona przez lakierowanie lub olejowanie.

Zaletą paneli wykonanych z naturalnego drewna jest możliwość jego cyklinowania, czyli starcia jego wierzchniej warstwy, gdy będzie ona już widocznie uszkodzona. Należy jednak pamiętać o tym, że czynność ta jest możliwa dla paneli mających grubość warstwy wierzchniej co najmniej 4 milimetrów.

Także ze względu na swoją warstwową budowę i wykończenie panele drewniane są bardziej odporne na wilgoć, dlatego można stosować je w wilgotnych pomieszczeniach, na przykład w łazienkach i kuchniach.

Gdy chodzi o minusy paneli drewnianych, największym z nich jest ich cena. Także są one bardziej narażone na uszkodzenia wynikające z przesuwania mebli czy chodzenia po nich w butach. Także te zabezpieczone olejem wymagają regularnej konserwacji, nawet do trzech czy czterech razy do roku.

Z kolekcją paneli podłogowych z drewna można zapoznać się pod adresem: http://parkietydlaciebie.pl/.

Panele podłogowe laminowane

Również zbudowane są warstwowo, ale zamiast wierzchniej warstwy szlachetnego drewna wykończone są zadrukowanym laminatem imitującym drewno naturalne, ale również w sprzedaży dostępne są panele imitujące płytki ceramiczne i inne nawierzchnie. Laminat pokrywany jest również specjalnymi warstwami zabezpieczającymi panele przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią.

Plusem paneli, oprócz ich niskiej ceny, jest też ich wysoka wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe utrzymanie w czystości, ponieważ nie wymagają one stosowania dodatkowych środków konserwacyjnych. To wybór dla osób oczekujących atrakcyjnego efektu bez wytężonej pracy.

Panele laminowane mają też swoje minusy – jednym z największych jest brak możliwości ewentualnej naprawy uszkodzeń miejscowych paneli oraz całej ich nawierzchni. Raz uszkodzone trzeba będzie wymienić je w całości. Także panele laminowane są bardziej narażone na wilgoć – mogą wtedy zacząć się wybrzuszać na łączeniach, więc nie są polecane do łazienek. Również nie dają one tak naturalnego efektu jak drewno w panelach drewnianych i nie tłumią one tak dobrze hałasów – kroki na panelach laminowanych słychać zdecydowanie głośniej.