Gdy klucz przestaje współpracować z naszymi drzwiami…

Gdy klucz przestaje współpracować z naszymi drzwiami…

Zamki do drzwi wejściowych psują się znacznie częściej niż te do drzwi wewnętrznych w budynku, głównie przez to, że używamy ich znacznie częściej. Jakby tego było mało, problem dopada nas zazwyczaj w momencie wychodzenia z domu, najczęściej na ważne spotkanie. Żeby zabezpieczyć się przed tego typu niespodziankami warto poznać kilka szybkich sposobów naprawy zamka lub zawczasu poszukać kontaktu do dobrego pogotowia zamkowego.

W momencie, w którym naprawdę zależy nam na czasie, warto w pierwszej kolejności spróbować jednej z kilku domowych metod. Jeżeli mamy klucz i zamek, które wcześniej działały ze sobą bez problemu, użyjmy smaru suchego na bazie grafitu. Spryskajmy nim klucz, a następnie spróbujmy delikatnie przekręcić go w zamku. – Czasami zdarza się, że zamek nie działa ze względu na zbyt niską temperaturę – tłumaczy specjalista warszawskiego pogotowia zamkowego ABC Zabezpieczeń. – Wtedy wystarczy ogrzać klucz nad płomieniem zapalniczki

Próby otworzenia drzwi na własną rękę mają jednak swoje wady. Po pierwsze, nie zawsze mamy pod ręką smar, śrubokręt, młotek lub sprzęt do podważenia drzwi. Po drugie, nawet po otwarciu uszkodzonego zamka nigdzie nie pójdziemy, ponieważ nie będziemy mogli zostawić otwartego mieszkania – to rozwiązanie jest dobre tylko wtedy, kiedy do mieszkania chcemy wejść (ale czy wracając z zakupów czy pracy mamy przy sobie młotki, śrubokręty i inne narzędzia?). To dobre rozwiązania na chwilę, jednak myśląc w dłuższej perspektywie warto po prostu zadzwonić po specjalistów.

Czym powinno charakteryzować się pogotowie zamkowe? Istnieje kilka czynników. Najważniejszy z nich to przede wszystkim szybkość i dostępność obsługi – Profesjonalna firma jest pod telefonem 24 godziny na dobę każdego dnia. Taka, która oferuje swoje usługi w określonych godzinach może ze względu na porę wystąpienia problemu okazać się nieprzydatna – stwierdza specjalista z ABC Zabezpieczeń. – Firmę musi także cechować szybkość oraz możliwość zapewnienia kompleksowej usługi np. regulacji drzwi, naprawy zamka lub jego wymiany, jeśli jest to konieczne.

Przy wyborze pogotowia zamkowego należy kierować się doświadczeniem, jakim firma może się pochwalić. Technik powinien przyjechać na miejsce wyposażony w większość dostępnych na polskim rynku zamków. Wtedy przy konieczności usunięcia zepsutego zamka firma jest w stanie w trakcie tej samej wizyty naprawić drzwi. Specjaliści są w stanie otworzyć zamek bez szkody dla drzwi, dzięki czemu nie poniesiemy dodatkowych kosztów. W innych przypadkach fachowy serwis zamków oferuje wymianę oraz montaż zamków oraz wszelkiego rodzaju prace ślusarskie, takie jak regulacja drzwi czy sprzedaż nowych zamków dobrej jakości (oraz, naturalnie, ich późniejszy serwis w ramach gwarancji). Ze względu na bezpieczeństwo kontaktując się z firmą warto dowiedzieć się jak łatwo rozpoznamy pracownika – czy przyjedzie służbowym samochodem lub w oznaczonym stroju oraz jak szybko jest w stanie do nas dotrzeć.