Jakie okna kupić – na to musisz zwrócić uwagę podczas zakupu!

Jakie okna kupić – na to musisz zwrócić uwagę podczas zakupu!

Kiedy budujemy swój wymarzony dom, jesteśmy zwykle tak pochłonięci wizją zamieszkania w nim, że często możemy zaniedbać jeden z najważniejszych aspektów tworzenia domu oraz jego funkcjonalności – mowa o oknach, które spełniają wiele ważnych funkcji, nie tylko ochronnych, ale i ozdobnych, ponieważ odpowiednie oświetlenie naturalne domu dodaje mu wiele uroku i sprawia, że dom nabiera przestronności i ciepła. Specjaliści zgodnie twierdzą, że o oknach powinniśmy zacząć myśleć już przy tworzeniu planu domu, by potem dokładnie wiedzieć, jak i za co się zabrać, a także zdawać sobie sprawę z ewentualnych kosztów takich okien, jeżeli marzy nam się coś ekstrawaganckiego. Jeśli jednak jest już za późno, a budowa domu jest już w toku, i zaczynamy myśleć o zakupie okien, na co trzeba zwrócić największą uwagę przy zakupie, by potem nie żałować podjętej decyzji, a okna służyły na lata? Oto kilka najważniejszych aspektów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę:

Parametry techniczne

Okna na które się decydujemy powinny mieć przede wszystkim odpowiednie parametry, tj. powinny być wymiarowo dopasowane do naszych okien w domu. Fachowcy z firmy na którą się zdecydujemy przyjadą do naszego domu i dokonają pomiarów, by przygotować odpowiednie okna do montażu. Warto również zwrócić uwagę na otwory na okna podczas budowania domu, ponieważ jeśli marzymy o wielkich, niewymiarowych oknach które rozświetlą np. nasz salon, musimy liczyć się z kosztami jakie poniesiemy za ich zakup. Okna mają to do siebie, że im bardziej są niewymiarowe, tym bardziej ich cena rośnie. Jeżeli zależy nam na dodatkowych parametrach naszych okien, np. kiedy chcemy by były antywłamaniowe, lub nie nagrzewały zbytnio pomieszczeń które oświetlają, również poniesiemy zwiększone koszty. Jeśli mieszkamy w Białymstoku, warto wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „okna Białystok”, a już po chwili będziemy mieli dostęp do najlepszych firm zajmujących się montażem oraz produkcją okien. Dzięki porównaniom cen i jakości usług szybko wybierzemy odpowiadającą nam firmę.

Drewno czy PCV

Wnętrze naszego domu oraz jego wystrój powinien mieć duży wpływ na to, jakie okna chcemy zamontować. W przypadku budowania domu i wstępnych planów na urządzenie go, musimy wziąć pod uwagę jakie okna chcemy zamontować, by finalnie efekt był przyjemny dla oka, a wystrój wnętrza nie gryzł się z rodzajem czy materiałem z jakich wykonane są okna. Zarówno okna drewniane jak i okna PCV mają swoje wady i zalety. Jeżeli wystrój naszego domu jest bardziej klasyczny i tradycyjny, a w wystroju królują brązy, ciepłe kolory i przytulne wnętrze, dobrym wyborem będą okna drewniane, które swoim wyglądem idealnie wpasują się w całość i dodadzą uroku naszemu wnętrzu. Natomiast w przypadku nowoczesnych wnętrz z przewagą bieli, szarości i czerni, świetnie będą wyglądały okna PCV Białystok, zarówno swoim kolorem, jak i designem. Ponadto okna PCV są o wiele bardziej popularne, a i nierzadko tańsze niż okna drewniane, głównie ze względu na prostotę wyglądu i wykonania, ale i atrakcyjną cenę, w porównaniu z ceną okien drewnianych. Oczywistym jest fakt, że wystrój wnętrza i okna powinny się komponować, jednak nie są to najważniejsze parametry, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Przede wszystkim okna jakie wybierzemy powinny spełniać swoje zadanie, tj.: chronić przed deszczem, wiatrem, być szczelne i porządnie wykonane, oraz służyć nam na lata, w końcu jest to inwestycja która powinna być opłacalna. Oferta jaką otrzymamy w Internecie na hasło „okna Białystok” z pewnością powinny rozwiązać dylemat nad wyborem odpowiedniej firmy do wykonania naszych okien.

Czy warto oszczędzać na oknach?

Mając na względzie fakt, że okna na które się zdecydujemy powinny być trwałe i spełniać swoje zadanie co najmniej kilkanaście lat, nie powinno oszczędzać się na tej części wyposażenia domu. Szczególnie jeśli zależy nam na bezpieczeństwie oraz komforcie, powinniśmy zdecydować się na okna, które dadzą nam wspomniane wyżej korzyści. Okna antywłamaniowe czy okna które nie nagrzewają pomieszczeń są oczywiście droższe, jednak komfort oraz parametry techniczne okien powinny rekompensować wyższą o nierzadko kilkaset złotych cenę. Wszak w zamian otrzymamy same korzyści na długie lata, i nie będziemy musieli borykać się z kłopotami takimi jak pojawiająca się notorycznie wilgoć na ścianach domu, czy przemakanie na parapet w trakcie intensywnych deszczów lub opadów śniegu. Jeżeli zatem planujemy szukać firm zajmujących się oknami, „Okna Białystok” wpisane w Google da nam możliwości porównania ofert i wybrania odpowiedniego zleceniobiorcy.