Jakie oświetlenie do łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienki?

Zastanawiasz się – jakie oświetlenie łazienki wybrać? Czy wszystkie lampy pasują do tego rodzaju pomieszczeń? Jakie cechy powinna mieć lampa łazienkowa? Sprawdź nasze porady.  

Jakie lampy do łazienki wybrać? 

Dobre oświetlenie łazienki to podstawa. To, jakie lampy wybierzemy jest równie istotne, jak jej funkcjonalne wyposażenie. Wpływa nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także na komfort i wygodę korzystania z tego pomieszczenia. Łazienka to miejsce, w którym wykonujemy mnóstwo precyzyjnych czynności higienicznych, upiększających oraz kosmetycznych.  

Jeśli w łazience nie zadbamy o właściwe oświetlenie, codzienne czynności mogą być utrudnione. Jest to męczące i powoduje rozdrażnienie. Łazienka jednak ma przecież kojarzyć się z relaksem i przyjemnością.  

Postaw na kilka źródeł światła 

W łazience najlepszym wyjściem będzie wybór kilku źródeł światła. Wówczas całe pomieszczenie i każda jego strefa osobno będą właściwie oświetlone. Do oświetlenie łazienki nie wystarczy bowiem jedno źródło światła, umieszczone w centralnym miejscu pomieszczenia. Przydadzą się również boczne – przy lustrze oraz bezpośrednio nad nim, które ułatwią np. wykonywanie makijażu. Do oświetlenia łazienki często wykorzystuje się modne, atrakcyjne oraz energooszczędne zestawy diodowe. Mogą one być zainstalowane także w miejscach, w których nie ma możliwości zasilania napięciem prądu naprzemiennego.  

Oświetlenie łazienkowe jest niezwykle pomocne w codziennych czynnościach higienicznych, ale również przy sprzątaniu. Również z tego powodu warto zamontować w łazience źródło światłą, która będzie miało możliwość regulacji jego natężenia. Jak podkreślają architekci, aby oświetlić łazienkę o powierzchni około 6 m2 potrzebujemy żarówki o mocy 75W.  

Jeśli nasza łazienka jest dużych rozmiarów, warto postawić na kilka źródeł światła. Wybierzmy oświetlenie ogólne – plafony, które zamontujemy na suficie oraz oświetlenie strefowe – w tej roli idealnie sprawdzą się kinkiety, zamontowane nad umywalką oraz punkty świetlne, umieszczone w suficie podwieszanym czy modne taśmy w okolicy wanny, natrysku czy wnęki. 

W łazience sprawdzi się światło ogólne, równomiernie oświetlające wszystkie powierzchnie bez zbędnych cieni i obszarów kontrastowych oraz dobre oświetlenie lustra i umywalki. Aby oświetlić kabinę prysznicową oraz wannę, przyda się łagodne światło miejscowe. Lampy łazienkowe mogą również spełniać funkcję dekoracyjną – niezwykle przyjemne jest przebywanie wieczorem w przytulnej i nastrojowej łazience. Źródłem światła w łazience mogą stać się świetlówki lub halogeny. Pamiętaj jednak, aby nie montować halogenów przy lustrze, ponieważ powodują powstawanie cieni na twarzy. Wszelkie oprawy zastosowane w łazience powinny mieć wodoszczelną obudowę. Idealnie sprawdzi się lampa włączana na dotyk. Zastanawiasz się – jak dobrać żyrandol do salonu? Sprawdź nasze porady.