Kamienny sen na wygodnych materacach – jak właściwie dobrać materac do sypialni?

Dobre funkcjonowanie w ciągu dnia wymaga odpowiednio długiego snu. Zakładając, że trwa on średnio osiem godzin na dobę, łatwo wyliczymy, że na tej czynności spędzimy jedną trzecią swojego życia. Aby sen był nie tylko odpowiednio długi, ale i dobrej jakości, konieczne jest właściwe wyposażenie i urządzenie miejsca do spania. Szczególnie dużo uwagi warto poświęcić wyborowi materaca, bo to on w najwyższym stopniu determinuje komfort spania. Kamienny ma być bowiem sen, a nie materac.

Sen – najtańsze lekarstwo świata
Sen głęboki, wystarczająco długi, spokojny sprzyja regeneracji wszystkich organów, ale dobroczynnie działa głównie na układ nerwowy. Podczas snu możliwa jest pełna regeneracja mózgu oraz innych elementów układu nerwowego. Sen zbyt krótki, albo w nieodpowiednich warunkach zamiast regenerować, jeszcze bardziej obciąża organizm. Jeśli rano czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni, rozkojarzeni, to oznaka niskiej jakości snu. Trzeba znaleźć przyczynę i ją wyeliminować. Najlepiej zacząć od oceny materaca.

Jak dobrać materac – krótki poradnik dla kupujących
O doborze materaca decyduje wiele czynników. Podstawowe dotyczą rozmiaru i twardości.
Rozmiar materaca zależy od wzrostu użytkownika. Zakłada się, że materac powinien być dłuższy o co najmniej 20 cm od wzrostu. Standardowe rozmiary materaców sprzedawanych w sklepach, to 200 cm długości oraz szerokość: 80, 90,100, 120, 140, 160, 200 cm. Wielu producentów wykonuje materace o niestandardowych rozmiarach na zamówienie. Wśród firm doskonale rozumiejących potrzeby w tym zakresie jest fabryka z Koła – materace MK Foam Koło uwzględniają wszystkie indywidualne potrzeby klientów.

Drugim warunkiem doboru materaca jest określenie jego twardości. Twardość materaca ma największy związek z wagą użytkowników. W standardzie produkuje się materace o twardości H2 dla wagi do 80 kg i H3 dla wagi większej.
Jednak przy określaniu twardości uwzględnianie wyłącznie wagi nie gwarantuje pełnego komfortu. Warto wziąć pod uwagę również sposób ułożenia ciała podczas snu. Osoby śpiące na boku powinny wybierać materace bardziej miękkie, które dopasowują się do ułożenia linii ciała. Dla śpiących na brzuchu lub plecach odpowiednie są materace twardsze, dbające o właściwą pozycję kręgosłupa.

Stosowanie materaców zbyt twardych powoduje zakłócenia pracy układu krążenia w miejscach ucisku oraz jest znacznym obciążeniem dla mięśni, które cały czas pozostają w napięciu, aby utrzymać właściwą linię kręgosłupa.
Zbyt miękki materac daje efekt zapadania się – krew wprawdzie krąży swobodnie, ale mięśnie znów muszą zadbać o nienaturalnie wygięty kręgosłup.

Przy zakupie materaca należy także mieć na uwadze wszelkie zalecenia lekarskie, głównie te pochodzące od ortopedy. Materace MK Foam Koło uwzględniają wszelkie potrzeby oraz indywidualne różnice klientów, w tym zalecenia prozdrowotne.

Rodzaje materaców – który materac jest najlepszy?
Określenie rozmiaru oraz twardości materaca wydaje się być niczym wobec wyboru rodzaju. Na rynku najczęściej spotykane są materace:
– bonelowe,
– kieszeniowe,
– piankowe,
– lateksowe.
Materace bonelowe i kieszeniowe należą do jednej rodziny materaców sprężynowych. Jednak i kształt i sposób ułożenia sprężyn w materacu różnią się. Bonelowe materace MK Foam Koło zbudowane są ze sprężyn w kształcie klepsydry ułożonych obok siebie i połączonych ze sobą. Klepsydrowy kształt sprężyny czyni ją wygodniejszą dla użytkownika i trwalszą – materac odwracany dwa razy w roku ma przedłużony okres użytkowania.

W materacach kieszeniowych sprężyny mają kształt walców, a każda z nich umieszczona jest w worku – kieszeni. W ten sposób sprężyny nie są ze sobą połączone, pracują niezależnie, co przekłada się bezpośrednio na komfort użytkowania.

Materace sprężynowe bonelowe i kieszeniowe mogą być pokryte warstwą kokosową, z pianki lub filcu. Rodzaj pokrycia decyduje o twardości materaca.
Wielką zaletą materaców sprężynowych jest ich stosunkowo niska cena, jednak poziomem komfortu znacznie odbiegają one od materaców z pianki oraz lateksowych.

Materace piankowe są niezwykle trwałe i bardzo wygodne. Zaleca się je dzieciom, osobom starszym oraz wszystkim innym, którym zależy na utrzymaniu swobodnej pozycji ciała. Materace z pianki doskonale „współpracują” z ludzkim ciałem i dopasowują się do jego ułożenia chroniąc jednocześnie kręgosłup przed obciążeniem czy nienaturalnym wygięciem.

Klasą najwyższą w świecie materaców są te wykonane z lateksu. Materac z lateksu reaguje na każdą zmianę ułożenia ciała i dopasowuje się do owych zmian. Lateks jest antyalergiczny, trwały, elastyczny – nie odkształca się nawet po wielu latach użytkowania. To sprawia, że mimo większej ceny wyjściowej w ogólnym rozrachunku zakup materaców lateksowych opłaca się bardziej.
Lateksowe materace MK Foam Koło zaliczają do najlepszych w tej grupie produktów dostępnych na polskim rynku. Materace z Koła polecane są do domów do sypialń dorosłych oraz pokojów dziecięcych, do szpitali i hoteli. Materace MK Foam Koło z lateksu mogą również służyć jako element wyposażenia łóżek rehabilitacyjnych.

Artykuł powstał we współpracy z https://expertsnu.pl/s/85/materace-mk-foam-kolo