Konserwacja drzwi zewnętrznych drewnianych – wystarczy systematyczność!

Konserwacja drzwi zewnętrznych drewnianych – wystarczy systematyczność!
Duże wahania temperatury, mróz, opady deszczu i śniegu – to tylko kilka czynników działających na drzwi zewnętrzne w sezonie jesienno-zimowym. W tym trudnym okresie może ulec uszkodzeniu powłoka lakiernicza drzwi, zamki, zawiasy, okucia… Na szczęście dzięki uważnej obserwacji, systematycznej konserwacji i szybkiemu reagowaniu drzwi zewnętrzne drewniane na długo pozostaną w dobrej formie. Podpowiadamy, jak rozpoznać usterki i jak im przeciwdziałać.

Stan drzwi wejściowych drewnianych trzeba kontrolować co najmniej dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Uwagi wymaga zwłaszcza powłoka lakiernicza, która może pękać i łuszczyć się pod wpływem czynników atmosferycznych. Przy niskiej temperaturze na skrzydle drzwiowym osadza się woda, a ta wnika w mikrouszkodzenia powłoki lakierniczej i przez zamarzanie i rozmarzanie osłabia konstrukcję skrzydła.

Jeśli drzwi zewnętrzne prowadzą do mieszkania w bloku, nie trzeba martwić się zbytnio o ich konserwację, ponieważ nie są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Natomiast drzwi zewnętrzne domów jednorodzinnych muszą co dzień wytrzymać ciężkie warunki, dlatego o ich zabezpieczenie należy zadbać wcześniej – już na etapie montażu.

Powłoka lakiernicza – wymaga delikatnej pielęgnacji

Powłoki lakiernicze odznaczają się wieloletnim okresem trwałości, jednak zazwyczaj od roku do 2 lat po montażu przychodzi czas na pierwsze prace konserwacyjne. Zawsze podczas sprawdzania stanu powłok lakierowanych warto zwrócić uwagę również na zewnętrzne ramy – są one dość podatne na uszkodzenia.

Przy myciu powłoki lakierniczej należy unikać pewnych środków czyszczących, które mogłyby uszkodzić zewnętrzną strukturę drewna:

 • preparatów zawierających chlor,
 • rozpuszczalników,
 • środków alkalicznych,
 • płynów do mycia szyb,
 • detergentów o ściernym działaniu,
 • mleczek z piaskiem i mikrogranulkami.

Do samego mycia drewna najlepiej używać specjalnie przeznaczonych do tego celu zestawów – łagodnego płynu rozpuszczanego w letniej wodzie oraz pielęgnacyjnego mleczka, które tworzy powłokę ochroną. Mleczko należy nałożyć na ścierkę z wełny lub bawełny, rozprowadzić na powierzchni drzwi, a następnie usunąć jego nadmiar. Do czyszczenia ram można użyć rozcieńczonego płynu do mycia naczyń. Uszkodzenia powłoki, np. mikropęknięcia, zauważone w okresie gwarancji warto zgłosić producentowi drzwi, który zajmie się ich naprawą. Dlatego warto zaopatrzyć się w drzwi dobrych marek, do kupienia w sieci sklepów Dobre Dla Domu.

Uszczelki w drzwiach zewnętrznych – zapobiegaj przymarzaniu

Uszczelki w drzwiach zewnętrznych drewnianych najczęściej są zrobione z gumy, a ta ma mniejszą odporność na warunki atmosferyczne niż drewno. Najlepiej jest zająć się tym elementem raz na pół roku. O konserwację uszczelek trzeba zadbać w szczególności przed zimą: dokładnie je oczyścić oraz nanieść środek na bazie silikonowej żywicy. To działanie zapobiegnie przymarzaniu uszczelek do profili drzwiowych. Środek należy rozprowadzić miękką, wilgotną ścierką – pamiętaj, aby na uszczelkach nie pozostał kurz i aby były one dokładnie osuszone!

Okucia – regularne smarowanie podstawą pielęgnacji

Żeby okucia drzwiowe działały sprawie, trzeba co pół roku smarować je preparatem na bazie silikonu, smarem albo olejem maszynowym. W zupełności sprawdzi się także zwykła wazelina techniczna. Ważne, by środek nie zawierał żywic i kwasów oraz żeby nie był zbyt gęsty (jak np. smary przemysłowe). Taki zabieg uchroni metalowe elementy drzwi przed korozją oraz tarciami.

Renowacyjne malowanie drzwi zewnętrznych

Pęknięcia w powłoce lakierniczej, złuszczanie się farby, przebarwienia lub liczne mikrouszkodzenia są sygnałem, że nadszedł czas na malowanie drzwi zewnętrznych. Zazwyczaj robi się to po 4–6 latach (w przypadku drzwi lakierowanych) i 5–8 (w przypadku drzwi malowanych farbą). Jak przystąpić do malowania drzwi zewnętrznych drewnianych lakierem?

Potrzebne są do tego:

 • drobnoziarnisty papier ścierny/gąbka;
 • pędzel – najlepiej z naturalnego włosia;
 • wałek moherowy z krótkim włosiem;
 • lakierobejca;
 • rękawiczki.

Przed naniesieniem nowej powłoki dobrze jest uzupełnić ewentualne ubytki w drewnie przy pomocy szpachli do drewna, czyli gotowej masy. Potem należy postępować według następujących kroków.

 1. Zdemontuj drzwi – zdejmij skrzydło drzwiowe z ościeżnicy, odkręć zamek i klamkę.
 2. Przygotuj powierzchnię – jeśli była wcześniej malowana, trzeba oczyścić ją z farby np. przy pomocy preparatu do usuwania powłok malarskich. Jeżeli skrzydło nie było wcześniej malowane, wystarczy dokładnie przeszlifować je drobnoziarnistym papierem ściernym. Po skończonej pracy dokładnie oczyść powierzchnię.
 3. Wymieszaj lakierobejcę, a potem nanieś ją pędzlem albo wałkiem na drzwi.
 4. Rozetrzyj lakierobejcę po minucie lekko zwilżonym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Trzeba zakończyć tę czynność w ciągu 5 minut, a potem – odczekać 12 godzin.
 5. Ponowne przeszlifuj i oczyść powierzchnię, nanieś kolejną warstwę lakierobejcy i rozetrzyj ją za pomocą pędzla. Ponownie odczekaj 12 godzin.

Pamiętaj też, by przed zimą wyregulować zawiasy, ponieważ ich regulacja w trakcie mrozów może okazać się problematyczna.

Porady dotyczące konserwacji drzwi zebrała sieć sklepów Dobre Dla Domu, która oferuje bogaty wybór drzwi zewnętrznych drewnianych.