Lustro we wnętrzu

Lustro we wnętrzu

Przychodzi taki moment, w którym stoimy przed koniecznością zakupu lustra. Może zdarzyć się tak z wielu powodów – uszkodzenia starego lustra, remontu mieszkania czy kupna nowego miejsca do życia. Wybieranie lustra nie polega wyłącznie na wybraniu dostępnego modelu w sklepie i powieszeniu go na pierwszej lepszej ścianie. Czy miejsce, w którym powiesimy lustro ma wpływ na rozmiar mieszkania? Czy wiecie, jak taki element jak lustro wpływa na rozłożenie energii w waszym domu?

Kupujemy lustro

Kupując lustro należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy szkło z którego zostało produkowane należy do dobrej jakości materiałów znanych i cenionych producentów, ponieważ tak jak w wielu innych branżach i tutaj – szkło szkłu nierówne. Dobrej jakości lustro nie może mieć żadnych pęknięć ani plamek oraz nie powinno zniekształcać odbijanego obrazu.

Powierzchnia odbijająca powinna być zabezpieczona specjalnymi lakierami, które uchronią lustro przed korozją. Krawędzie lustra nie powinny być ostre – należy zwrócić na to uwagę czy są fazowane czy szlifowane i dobrać taki model, który odpowiada naszym gustom.

Dobranie odpowiedniego rozmiaru lustra również nie jest taką prostą sprawą, ponieważ jeśli nie będzie ono wisiało w żadnej wnęce, ani nie jesteśmy ograniczeni żadnymi wymiarami musimy dobrać je tak, aby nie zajmowało niepotrzebnie powierzchni we wnętrzu jak i nie było zbyt małe – nie obcinało naszej głowy czy ramion. Wybierając mniejsze lustro, lepiej wybrać formę owalną, okrągłą lub ozdobną. W przypadku dużych luster powinno się wybierać prostokątne kształty.

Jak montować lustro na ścianę?

Aby lustro dobrze trzymało się ściany, należy zastosować specjalistyczny klej lub taśmę. Jeśli wklejamy lustro we wnękę, należy pozostawić przerwę dylatacyjną 2-3 mm w zależności od jakości wnęki i zachowania pionów oraz poziomów. Szczelina jest niezbędna, ponieważ zapewnia izolację od ściany chroniąc lustro przed pęknięciem spowodowanym pracą ścian. Przyklejone lustro należy spoinować fugą silikonową po to, aby zabezpieczyć tylną warstwę przed ingerencją pary wodnej.

Ponadto lustra można montować na wieszakach dystansowych lub płaskich. Jeśli boimy się o lustro, możemy podkleić je również specjalną folią, która zapewni tafli lepszą przyczepność.

Wybieramy miejsce

Wybranie odpowiedniego miejsca na lustro nie jest z pozoru rzeczą trudną, jednak powinniśmy zwrócić uwagą na to, jak działa ono na zaaranżowaną przestrzeń domu. Najczęściej lustra są wieszane w łazience, nad komodą czy toaletką oraz na ścianie w przedpokoju.

Dzięki umiejętnemu rozmieszczeniu lustra możemy powiększyć optycznie przestrzeń naszego domu. Jeśli umieścimy lustro na dłuższej ścianie wąskiego korytarza, zostanie on optycznie poszerzony. Lustro umieszczone za kanapą w salonie doda pomieszczeniu większej głębi. Lustro wielkości całej ściany małej łazienki powiększy ją i jednocześnie rozjaśni.

Feng-Shui

Poza aspektami takimi jak prywatne upodobania, czy dobranie lustra do danej przestrzeni istnieje również szereg zasad Feng-Shui, które sugerują, że odpowiednie umieszczenie lustra we wnętrzu wzmocni i ukierunkuje naszą energię, poziom szczęścia oraz wpłynie na całe nasze życie.

Lustro przyciąga uwagę, dlatego należy zastanowić się, co będzie odbijało po umieszczeniu w wybranym przez nas miejscu. Lustro nie powinno odbijać miejsc, które pragniemy ukryć. Lustro w zabałaganionym pokoju pogłębi tylko wrażenie panującego nieładu. Umieszczając lustro naprzeciwko kanapy lub fotela, w którym często siedzimy, będziemy z całą pewnością czuli się niekomfortowo. Można oczywiście przyzwyczaić się do wrażenia czyjejś dodatkowej obecności, ale większość osób będzie raczej unikała takowej sytuacji. Według Feng-Shui powieszenie lustra naprzeciwko okna i innego źródła światła będzie zakłócało przepływ energii.

Dobrym i bezpiecznym miejscem na powieszenie lustra jest przedpokój, najlepiej po lewej lub prawej stronie drzwi. Lustro nie powinno odbijać wejścia, ponieważ według Feng-Shui w ten sposób odbije energię wpadającą do wnętrza, a tym samym będzie źle oddziaływało na domowników. Lustra w sypialni powinny być powieszone bardzo wysoko, aby nie odbijały naszej sylwetki podczas snu. Jeśli nie odpowiada nam znaczna wysokość najlepiej jest od razu z niego zrezygnować. Lustro potęguje energię, a podczas snu wyciszamy ją, aby nasze ciało mogło się zregenerować.

Podsumowując

Wybierając lustro do naszego domu warto zwrócić uwagę na producenta oraz na wykonanie. Lustro jeszcze przed zakupem powinniśmy dobrać tak, aby miało odpowiedni rozmiar i kształt. Jeśli chcielibyśmy optycznie zadziałać na naszą przestrzeń powinniśmy skorzystać z uniwersalnych rad, które gwarantują, że bez wyburzania ścian wnętrze będzie większe (przynajmniej optycznie). Kwestię umieszczenia lustra warto również rozważyć pod kątem starodawnego Feng-Shui, które dla jednych jest interesującą ciekawostką, a dla innych wyznacznikiem urządzenia wnętrza.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Świat Szkła, która oferuje najlepsze lustra oraz inne meble i akcesoria szklane na zamówienie.