Poręcze na klatkę schodową – to nie takie proste

Poręcze na klatkę schodową – to nie takie proste

Poprawny montaż balustrady ma ogromne znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo osób, które na co dzień będą korzystać ze schodów. Dlatego też montażem balustrady powinna zajmować się kompetentna osoba, która zamontuje balustradę rzetelnie i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Balustrada ma również wpływ na estetykę całych schodów.

Poręcze do schodów na klatce schodowej – jak wybrać odpowiedni model?

W trakcie montowania poręczy na klatce schodowej musimy zdawać sobie sprawę, że jest to miejsce, przez które codzienne przechodzi bardzo dużo osób. Dlatego też osoba, która zajmuje się montażem poręczy w tym miejscu bierze na siebie bardzo dużą odpowiedzialność za zdrowie osób postronnych. Pierwszym punktem w poprawnym montażu balustrady jest wybór modelu, który spełni nasze oczekiwania. Poręcze do schodów, które będą przeznaczone do montażu na klatce schodowej, powinny być wykonane ze materiału, który będzie odporny na procesu utleniania.

Takim materiałem może być na przykład stal nierdzewna, jednak jest to materiał stosunkowo drogi, dlatego też można zastosować tańsze zamienniki. Poręcze do schodów na klatce schodowej powinny być także dopasowane kolorystycznie do całej klatki tak, aby całość tworzyła estetyczne wnętrze. Nie mniej istotna jest również wysokość samej poręczy. Balustrada, która będzie docelowo zamontowana na klatce schodowej powinna mieć w najniższym miejscu wysokość 90 cm.

Oczywiście poręcz może także być nieco wyższa, co będzie dodatkowo chronić przed upadkiem. W tym miejscu należy również zaznaczyć, że balustrady montowane na tarasach oraz balkonach powinny być nieco wyższe, ponieważ wiele osób ma w zwyczaju się przez nie wychylać, co stwarza dodatkowe zagrożenie upadku. Bezpieczeństwa nigdy za wiele, dlatego montując poręcz na klatce schodowej powinniśmy również zastanowić się nad montażem dodatkowej – równoległej poręczy.

Jak poprawnie zamontować elementy do balustrad na klatce schodowej?

Przed przystąpieniem do montażu balustrady należy wykonać dokładne pomiary tak, aby dokładnie wiedzieć w którym miejscu powinny znajdować się docelowo poszczególne elementy do balustrad. Następnie należy starannie wywiercić wszelkie otwory, które będą konieczne do poprawnego montażu balustrady. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją dołączoną do balustrady przez producenta, a następnie dokładnie podążaj za wskazówkami zawartymi w instrukcji.

Aby znacznie usprawnić tempo pracy podczas montażu balustrady, wcześniej zaopatrz się we wszelkie niezbędne narzędzia. Do montażu większości standardowych poręczy wystarczą wiertarka oraz kilka wysokiej jakości śrubokrętów. Niezbędne będą również kołki montażowe, jednak te bardzo często wchodzą w skład zestawu całej balustrady.

Kolejnym etapem montażu balustrady będzie instalacja wspomnianych wcześniej kołków montażowych w nawierconych wcześniej otworach oraz stabilne połączenie ze sobą elementów, które wchodzą w skład poręczy. W niektórych miejscach konieczne będzie również użycie kleju szybkoschnącego, bądź dodatkowych zabezpieczeń balustrady, jednak tutaj wszystko zależy od konkretnego modelu.

Słupki do balustrad oraz inne jej elementy – czyli o czym pamiętać montując balustradę na klatce schodowej

W zależności od tego, czy balustrada będzie montowana na klatce schodowej w bloku mieszkalnym lub wieżowcu, czy też w ekskluzywnym budynku przeznaczonym do użytku biznesowego, balustrady na klatce schodowej mogą przybierać najróżniejsze formy. O ile we wspomnianych wcześniej wieżowcach najczęściej montowane są balustrady standardowe, które opierają się na konstrukcji stalowej, o tyle w budynkach bardziej ekskluzywnych bardzo często montowana są balustrady szklane.

Ich konstrukcja opiera się na płytach szklanych, które przytrzymywane są przez słupki do balustrad. W tym miejscu należy mieć na uwadze, że szkło, które jest częścią takiej balustrady, powinna charakteryzować się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że balustrada zamontowana na takiej klatce schodowej będzie bezpieczna dla przechodzących.