PSZOK odmówił przyjęcia odpadów – co mam zrobić?

PSZOK odmówił przyjęcia odpadów – co mam zrobić?

„Wyburzyłem starą przybudówkę, w której mieszkali moi rodzice. Gruz, zniszczone fragmenty mebli i inne odpady zapakowałem w worki i wraz z sąsiadem zawiozłem do PSZOK. W punkcie odmówiono przyjęcia moich odpadów ze względu na to, że znajdowały się w nich fragmenty papy i gruz. Nie pozwolono mi ich usunąć i odesłano mnie do domu. Co mam zrobić? Straż miejska grozi mi mandatem za składowanie śmieci na podwórzu, a ja mam dość bałaganu w ogrodzie.” – takie pytanie znaleźliśmy niedawno w sieci. Firma ecoexpress24.pl wyjaśniła nam, jak zachować się w takiej sytuacji.

 

PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

 

Tak zwana reforma śmieciowa miała zmniejszyć ilość nielegalnie składowanych odpadów i zachęcić Polaków do segregowania śmieci. W praktyce działanie ustawy powoduje wiele problemów, nawet dla tych osób, które chcą usuwać odpady legalnie. PSZOK często odmawia przyjęcia odpadów ze względu na niespełnienie szeregu obowiązków przez osobę, która chce oddać śmieci. W większości punktów możliwe jest oddanie papieru, tektury, tworzyw sztucznych, metali, drewna, opakowań szklanych, starych opon, niesprawnego sprzętu AGD i RTV, baterii, akumulatorów, olejów silnikowych, farb i klejów, nawozów i środków ochrony roślin oraz odpadów wielkogabarytowych. PSZOK przyjmuje jedynie niewielkie ilości gruzu, dlatego oddanie odpadów pobudowlanych jest w nim niemożliwe. Dodatkowo Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych odmawia przyjmowania papy, azbestu i wełny mineralnej.

 

Odbiór gruzu i innych odpadów przez ecoexpress24.pl

 

W omawianym przypadku do punktu zostały dostarczone odpady zmieszane ze śmieciami, który PSZOK nie może przyjmować. Aby legalnie pozbyć się z posesji odpadów z rozbiórki budynku, powinno się zdecydować na wypożyczenie kontenera. Cena średniej wielkości pojemnika wynosi około 300-400 złotych, a śmieci wrzucane do środka mogą być zmieszane z ceramiką, kawałkami drewna, czy też z elementami starych mebli. Wystarczy zamówić na https://www.ecoexpress24.pl/ kontener lub worki na odpady budowlane, a śmieci zostaną odebrane bez najmniejszych problemów.

 

Wynajęcie kontenera na śmieci sprawia, że znika konieczność samodzielnego dowiezienia odpadów do PSZOK oraz obawa o odmowę przyjęcia odpadów w punkcie. Duży kontener na śmieci jest przeznaczony na odpady z rozbiórki z wyłączeniem azbestu, wełny mineralnej i papy. Firma ecoexpress24.pl odbiera wymienione materiały oddzielnie po zgłoszeniu zapytania – wycena usługi jest przygotowywana indywidualnie dla każdego klienta.