Szambo betonowe czy plastikowe

Szambo betonowe czy plastikowe

Zbiorniki na szambo to doskonały sposób gospodarowania nieczystościami na terenach, które nie są objęte działaniem komunalnej sieci kanalizacyjnej. Każdego roku na terenie Polski powstają tysiące inwestycji wykorzystujących ten prosty i skuteczny sposób na odprowadzanie ścieków. Jednym z podstawowych pytań, które trapią inwestorów, jest to, które dotyczy wyboru rodzaju zbiornika. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom szamb plastikowych oraz betonowych.

Czy waga zbiornika ma znaczenie?

Niezależnie od rodzaju materiału użytego do budowy zbiornika, zasada działania obu typów szamba jest taka sama. Szczelny zbiornik, wyposażony w odpowiedni system wentylacyjny jest umieszczany w wykopie i przykrywany warstwą ziemi. Otwór wlotowy zbiornika jest połączony za pomocą systemu rur z odpływem instalacji domowej, w chwili kiedy poziom zapełnienia osiąga odpowiednio wysoką wartość, zbiornik zostaje opróżniony, a ścieki za pośrednictwem wozu asenizacyjnego trafiają do dalszej utylizacji. Ten schemat działania jest wspólny zarówno dla szamb plastikowych, jak i betonowych. Co zatem różni oba rozwiązania?

Najbardziej widoczną różnicą jest waga. Szambo betonowe, w zależności od rozmiaru może osiągać wagę kilku, a niekiedy kilkunastu ton. Ciężar wynika ze specyfiki konstrukcji oraz użytych materiałów. Grube ściany zbiornika wykonane są z betonu zbrojonego prętami metalowymi, podczas gdy rozwiązania plastikowe korzystają z kompozytów i tworzyw sztucznych. Różnice mogą szokować – zbiornik o pojemności 10 m3 w wersji betonowej waży około 4 ton, jego plastikowy odpowiednik to zaledwie nieco ponad 200 kilogramów. Niższa masa stanowi duże ułatwienie podczas transportu oraz montażu, niestety to już koniec zalet.

Wytrzymałe szamba betonowe

Ciężkie szamba betonowe pozwalają na pewne i stabilne osadzenie w wykopie. Tej konstrukcji niestraszny jest napór ziemi i nacisk ścian bocznych, przede wszystkim jednak nie ulega ona siłom wypychającym, generowanym przez dynamikę warstw gleby oraz  działanie wód gruntowych. Uzyskanie podobnego poziomu stabilności dla szamb plastikowych wymaga stosowania dodatkowych kotw i zabezpieczeń, co znacznie wydłuża czas pracy oraz zwiększa i tak niemałe koszty. Koszty rosną jeszcze bardziej, jeśli nad szambem przebiegać mają ciągi komunikacyjne – na przykład podjazd lub wjazd do garażu. W takim przypadku zawsze warto skonsultować się z producentem zbiornika. W przypadku szamb betonowych najczęściej wystarczy zastosowanie nieco innej płyty wierzchniej, zbiorniki plastikowe wymagają zastosowanie dedykowanych wzmocnień, a to powoduje kolejny wzrost kosztów.

Koszty instalacji szamba

To właśnie cena szamba stanowi drugą, dobrze widoczną różnicę między dwoma typami zbiorników – wersja z tworzyw sztucznych już podczas zakupu jest wielokrotnie droższa od betonowej. Jeśli zsumujemy wszystkie wydatki związane z montażem oraz dodamy koszty dodatkowych zabezpieczeń, to różnice będą liczone w tysiącach złotych. W zamian zyskujemy lekki zbiornik o niższej odporności na warunki zewnętrzne. Porównanie w jasny sposób wskazuje, dlaczego od lat rolę lidera rynkowego odgrywają szamba betonowe. Pamiętajmy jednak, że kluczem do sukcesu i gwarancją długiej eksploatacji jest wybór produktu o wysokiej jakości. Przed zakupem warto poznać warunki gwarancji oraz sprawdzić jakimi certyfikatami i poświadczeniami dysponuje producent szamb.