Tapety – prosty sposób na niecodzienną aranżację

Tapety – prosty sposób na niecodzienną aranżację

Myślisz, że tapety już dawno wyszły z mody? Nic bardziej mylnego! Czołowi projektanci wnętrz nadal się nimi posługują. W ich rękach ten sposób wykończenia ścian staje się narzędziem dającym olbrzymie pole do popisu. Mogą zamienić się w niezwykłą ozdobę, jeśli tylko użyje się ich umiejętnie, zgodnie z własnym gustem i stylem wnętrza, które urządzamy.

Rodzaje tapet

Wybór odpowiedniej tapety nie ogranicza się do określenia wzoru i koloru. Aby efekt był naprawdę dobry, należy zapoznać się ze specyfiką poszczególnych odmian. Pierwszy rodzaj, czyli tapety flizelinowe, to pokrycie dwuwarstwowe. Mają one spód z flizeliny, co ułatwia ich nakładanie. Niektóre z nich nadają się nawet do malowania. Drugi rodzaj, tapety papierowe, występuje w dwóch wariantach. Wariant lekki to jedna warstwa, wariant cięższy to tapeta dwuwarstwowa. Niekiedy są one impregnowane. Trzeci typ, odporny na wilgoć, to tapety winylowe. Świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu: w kuchni, łazience czy pokoju. Grube i trwałe tapety winylowe ze spienionego PVC są nieco trudniejsze w nakładaniu, zrekompensuje to jednak ich wytrzymałość. Kolejny rodzaj to tapety tekstylne. Pierwszą ich warstwę stanowi papier, na który nałożona jest materiałowa warstwa wierzchnia. Ciekawą odmianą jest raufaza – dwuwarstwowa tapeta papierowa, strukturalna dzięki zawartości trocin, przeznaczona do wielokrotnego malowania farbą akrylową. Tapety strukturalne to świetny sposób na zamaskowanie niedoskonałości ściany. Innym rodzajem tapet są powierzchnie akrylowe, nadające się również do malowania, ale nie do zmywania. Do wyboru mamy także tapety welurowe. Mniej popularnymi surowcami do ich produkcji są korek i skóra.

Porady eksperta

Wybierając tapetę powinniśmy sugerować się nie tylko jej wyglądem, ale także miejscem, w którym ma się znaleźć. Do pomieszczeń o dużej wilgotności (kuchnia, łazienka) najlepiej nadają się tapety winylowe. W suchych wnętrzach sprawdzą się natomiast wszystkie rodzaje. Uwzględnić w tym przypadku można jedynie fakturę i stan ściany. Gładkie doskonale wyglądać będę pod każdą tapetą. Za to nierówne powierzchnie powinniśmy tapetować tłoczonymi, strukturalnymi odmianami, co ma na celu ukrycie niedoskonałości ściany.

Efektowne ściany

Decydując się na ozdobienie wnętrza tapetą, zastanów się nad takim rozwiązaniem, jakim jest pokrycie nią jednej ściany. Zabieg ten podkreśli nowoczesny, niebanalny charakter wystroju oraz uwydatni wybraną przez nas przestrzeń. Zwłaszcza jeśli chcemy posłużyć się tapetą wzorzystą lub bardzo kolorową, unikniemy tym sposobem nadmiaru bodźców wzrokowych, atakujących nas z różnych stron. Ciekawy efekt daje obramowanie tapetowanej ściany listwami sztukateryjnymi. Tym sposobem zamienia się ona we wzorzysty obraz, co dodaje wnętrzu elegancji i smaku. Odważnym pomysłem będzie także wykorzystanie fototapety. Ta nowoczesna technika dekorowania dużej powierzchni ściany za pomocą zdjęcia lub grafiki wyróżni nasze mieszkanie i uczyni je jedynym w swoim rodzaju. Fototapetą może stać się ulubione zdjęcie, pejzaż, widok miasta – cokolwiek przyjdzie nam do głowy.

Tapety w dzisiejszej architekturze wnętrz wykorzystywane są w zupełnie inny sposób, niż pamiętamy to sprzed lat. Dzięki bogactwu wzorów, kolorów i typów mogą stać się niezwykłą ozdobą każdego pomieszczenia.