Te błędy zrujnują każdą łazienkę. Projektant wnętrz radzi, jak ich uniknąć

Te błędy zrujnują każdą łazienkę. Projektant wnętrz radzi, jak ich uniknąć

Duża, dwukomorowa umywalka, farba lateksowa o wysokim połysku na ścianach i masywny żyrandol sufitowy to tylko 3 z kilkunastu powodów, dla których twoja łazienka nie budzi pozytywnych emocji. O tym jak nie popełniać podstawowych błędów rozmawialiśmy z zespołem Dream Design z Krakowa.

Łazienka wymaga przemyślanego projektu wnętrza

Na chwilę zanim chwycisz za katalog akcesoriów łazienkowych, farb i elementów dekoracyjnych, czas na odkurzenie papieru technicznego i ołówka. Wykonaj prosty szkic w skali 1:100 i zacznij od kilku rzutów: górnego i każdej ściany z osobna.

Kiedy będziesz już gotowy, podziel swoją łazienkę na podstawowe strefy użytkowe. W ten sposób dowiesz się, na jak dużą wannę (i czy w ogóle) możesz sobie pozwolić, jakie wymiary powinna mieć umywalka i czy stojąca miska ustępowa to rzeczywiście dobry pomysł.

Projektanci wnętrz radzą, jakich błędów unikać

Farba lateksowa z połyskiem to nie zawsze dobry wybór

Myślisz nad farbą lateksową do łazienki? To świetny wybór, bo nie dość, że nie sprawia trudności w malowaniu, to ze względu na swoją strukturę – gwarantuje satysfakcjonującą odporność na ekspozycję na wilgoć i bezpośrednie działanie wody.

Uważaj tylko na farby ze wsadem, który nadaje ścianie charakterystycznego połysku. To dobre rozwiązanie tylko do tych wnętrz, gdzie powierzchnie są idealnie równe. Jeśli ściany w twojej łazience nie były wykończone gładzią, zdecyduj się na farbę lateksową matową, w ten sposób skutecznie kryjesz wszelkie nierówności.

Uwaga!

Unikaj najtańszych farb akrylowych, które ograniczają paroprzepuszczalność, a tym samym zwiększają ryzyko zagnieżdżenia się pleśni na ścianie.

Żyrandol wyrzuć do kosza lub  znieś do piwnicy

Nawet jeśli twój żyrandol to rodzinna pamiątka, znajdź dla niego inne miejsce, bo w łazience nikomu nie służy. Wysokie lampy wiszące rzucają cienie, a to jeden z powodów, dla których w łazience spędzasz tylko tyle czasu, ile musisz.

– […] pewną ulgę przyniosłyby kinkiety ścienne, ale jeśli chcesz się do tego zabrać dobrze, zdecyduj się na duży plafon – komentują projektanci wnętrz Dream Design.

Pozbądź się tradycyjnego grzejnika

big_212

Mimo że konwencjonalne grzejniki żeliwne charakteryzują się najwyższą sprawnością, w małych łazienkach nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale i zabierają sporo miejsca. Jeśli jesteś na etapie generalnego remontu łazienki, sprawdź czy twój budżet udźwignie instalację mat podłogowych.

Ułożenie instalacji powierz elektrykowi, ale za ułożenie samych mat możesz zabrać się sam.

Duża wanna to kosztowna wygoda

big_112

Twoja łazienka ma nie więcej niż 5-6 metrów kwadratowych? Pomyśl, czy nie warto byłoby wymienić dużą wannę na brodzik lub zaaranżować strefę kąpieli ze słuchawką w ścianie i odpływem liniowym. Zyskasz więcej miejsca, a przy tym utrzymanie łazienki w odpowiedniej czystości będzie znacznie łatwiejsze.

Małe lustra były modne, ale w latach 80′

Lustro to jedno z tych akcesoriów, dzięki którym twoja łazienka będzie wyglądała na większą niż jest w rzeczywistości. Zasada jest przy tym prosta – im większe, tym lepiej.

Jeśli twój budżet nie pozwala ci na wymianę, przynajmniej pozbądź się masywnej ramy, w którym zamknięte jest twoje stare lustro. I nie próbuj wmawiać sobie, że tak jest dobrze. Nie jest. Przełom lat 80 i 90′ już dawno za nami.

Marmur kłopotliwy pielęgnacji

Nie wydawaj swoich ostatnich oszczędności na marmurową umywalkę. Mimo że naturalny kamień w łazience rzeczywiście wygląda oryginalnie, to bądź pewien, że poświęcisz mu przynajmniej kilka godzin miesięcznie. Marmur jest bowiem podatny na uszkodzenia mechaniczne i chemię, a kilkudniowe zacieki ze środków czyszczących są w zasadzie niemożliwe do usunięcia.

Materiały prasowe dostarczone przez DreamDesign – projektanci wnętrz kraków.