Wertykalny ogród – jak nadać wnętrzu wyjątkowy charakter

Wertykalny ogród – jak nadać wnętrzu wyjątkowy charakter

W dzisiejszych czasach nie tylko ściany bywają pionowe. Ogrody również. Pionowe ogrody są coraz bardziej popularne, głównie ze względu na swoją wygodę i niezwykłą atmosferę, jaką wprowadzają do wnętrz. Przebywanie w otoczeniu roślin jest dla nas doskonałym sposobem na relaks i wypoczynek. Kiedy mieszkamy w mieście, posiadanie własnego skrawka zieleni wydaje się mało możliwe, jednak nie oznacza to, że od razu musimy z niej rezygnować.

Wartym rozważenia rozwiązaniem w takich przypadkach jest tzw. zielona ściana, czyli ogród wertykalny. Pomysł ten opiera się na umieszczeniu roślin na specjalnej konstrukcji i wyposażeniu jej w system automatycznego nawadniania i płynnego nawożenia oraz system doświetlania. Więcej na temat wertykalnych ogrodów we wnętrzach można się dowiedzieć na: http://www.phu-adviser.pl/oferta/zielone-sciany/.

Teoretycznie nie ma ograniczeń co do usytuowania ogrodu pionowego. Nie można jednak zapomnieć, że zielona ściana we wnętrzu to żywe rośliny, które nie będą się rozwijać prawidłowo w przypadku braku światła. A zatem nie należy planować zielonej ściany tam, gdzie silne i jasne światło, emitowane przez system doświetlania będzie przeszkadzało.

W przypadku ogrodów zewnętrznych należy jednak pamiętać, aby unikać północnych ścian, ponieważ są one słabo oświetlone przez cały rok i bardziej narażone na zimne wiatry. Musimy sobie również zdać sprawę z tego, że polski klimat nie gwarantuje powodzenia wszystkim rozwiązaniom. Chcąc zwiększyć ich szanse, oprócz wyboru odpowiedniej lokalizacji, warto używać modułów z możliwie dużymi pojemnikami, pozwalającymi na dobre ukorzenienie.
Wybrana ściana powinna być wytrzymała na duże obciążenia, ponieważ 1m² konstrukcji z roślinami może ważyć nawet 20-30 kg.

Montaż ogrodu wertykalnego, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, zależy głównie od technologii i użytych materiałów, jednak pewne elementy są niezmienne. Między ścianą a konstrukcją musi zostać położona warstwa ochronna, np. z PCV. Zabezpieczenie to dodatkowo usztywnia konstrukcję i chroni ściany przed wilgocią. Panele, w których sadzi się rośliny lub umieszcza donice z roślinami, powinny być zamontowane na wytrzymałej, metalowej kratownicy. Za podłoże dla roślin służy ziemia, torf, keramzyt lub poliamidowy filc. Działanie takiej zielonej ściany opiera się na zasileniu jej wodą, która wraz z substancjami odżywczymi przepływa przez ścianę i dostarcza do korzeni niezbędne składniki, utrzymując rośliny przy życiu.

Ścianę w domu można stworzyć z gotowych modułów, ze specjalnie zaprojektowanego systemu donic, lub jeśli pragniemy spektakularnego efektu i posiadamy wystarczające środki finansowe, to powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie.

Wyjątkowe pionowe ogrody, wykonane na indywidualne zamówienie i dostosowane do charakteru wnętrza można zamówić w firmie Adviser (www.phu-adviser.pl) Już na etapie projektowania wnętrza uzgadnia się wówczas szczegóły techniczne, rozmieszczenie specjalnie przygotowanej konstrukcji oraz urządzeń wykonawczych, które pozostają w ukryciu, ale są niezbędne do nawadniania, nawożenia i sterowania wszystkimi procesami, w tym włączaniem lamp. Kompozycję roślinną tworzy się w oparciu o uzgodnienia z inwestorem i projektantem, a także dobierając gatunki tak, aby jak najlepiej rozwijały się w danych warunkach. Rośliny na ścianie można posadzić tworząc jakiś obraz, np. logo firmy, mogą to być rośliny o różnych barwach i pokroju, kwitnące lub ozdobne z liści. Możliwości jest bardzo wiele.

Zielona ściana może być niezwykłym, efektownym i bardzo nowoczesnym elementem dekoracyjnym, który odmieni wnętrze naszego domu, biura, restauracji, SPA. Tworzyć ją można w różnych rozmiarach i kształtach, łatwo się ją pielęgnuje, daje także szerokie możliwości aranżacyjne poprzez wykorzystanie odpowiednich gatunków roślin, w różnych zestawach. Ogród wertykalny to nie tylko estetyka, ale także świetny sposób na poprawę jakości powietrza i stworzenie szczególnego mikroklimatu we wnętrzu. Dodatkowym atutem zielonych ścian jest to, że tłumią hałas oraz działają jak izolator, ograniczając koszty ogrzewania budynku.
Wykorzystując technologię zielonej ściany możemy w pełni cieszyć się korzyściami, jakie niesie ze sobą przebywanie w otoczeniu roślin przez cały rok, w praktycznie każdej przestrzeni.