Wymiana klasycznego oświetlenia domu na LEDowe, czyli jak oszczędzać na energii

Wymiana klasycznego oświetlenia domu na LEDowe, czyli jak oszczędzać na energii

Optymalizacja kosztów oświetlenia w domu jest możliwa. Dzięki diodom LED szybko można odczuć korzyści płynące z wygody użytkowania oraz, przede wszystkim, mile zaskoczyć się wyjątkowo niskimi rachunkami. Warto do tego dodać spore korzyści płynące dla środowiska oraz możliwość wyboru pomiędzy kilkoma barwami światła. Dla wszystkich inwestorów lub mieszkańców szukających prostych i rozsądnych rozwiązań wymiana oświetlenia tradycyjnego na ledowe może okazać się wyjątkowo korzystnym wyjściem.

Komfort i szybkość wymiany

LEDy montuje się dzisiaj w niemal każdym powstającym budynku czy domu, zarówno jako światło towarzyszące, jak i główne. W momencie budowy czy remontu można na etapie projektu uwzględnić odpowiednie oprawy wbudowane w sufit lub w ścianę. Jednak korzyści płynące z wymiany oświetlenia każdy może odczuć natychmiast poprzez zakup ledowego zamiennika tradycyjnej żarówki. To najszybszy i najprostszy sposób, aby samemu przekonać się o właściwościach tego rozwiązania. A jest ich całkiem sporo – przekonuje specjalista firmy Brilum.

Niemal każda firma oświetleniowa dysponująca bogatą ofertą produktów posiada źródła LED, które bez problemu można zainstalować w miejscu tradycyjnego oświetlenia. To wyjątkowo proste rozwiązanie dla osób, którym zależy na prostocie i wygodzie tego procesu, płynącej z niego skutecznej optymalizacji kosztów oraz możliwościach aranżacyjnych. Oprawy LED z reguły charakteryzują się prostym i minimalistycznym designem. W przypadku źródeł LED można je z powodzeniem zastosować w żyrandolach, lampach czy oprawach, które mieliśmy wcześniej i z których wciąż jesteśmy zadowoleni.

Zalety płynące z oświetlenia LED

Na czym polega oszczędność generowana przez  oświetlenie LEDowe? Wiele osób rezygnuje z zakupu widząc cenę- nawet kilkukrotnie wyższą od tradycyjnej żarówki. Warto jednak rozeznać się w kilku czynnikach charakteryzujących późniejszą eksploatację, ponieważ to właśnie one decydują o zaletach LEDów. Na pierwszym miejscu należy wymienić oszczędność energii elektrycznej, która w stosunku do zwykłych żarówek kształtuje się na poziomie 80% – 95%. Nie można zapomnieć o niezwykłej trwałości źródeł LED. Jedna żarówka LED, w zależności od producenta diod LED i stopnia eksploatacji może świecić aż 50000 godzin, co daje mniej więcej pięćdziesięciokrotnie dłuższy okres użytkowania niż klasycznej żarówki. Ważna jest możliwość wyboru barwy światła- od ciepłej po zimną. Istotną kwestią dla wielu osób jest przede wszystkim troska o środowisko płynąca z użytkowania oświetlenia LEDowego, które nie zawiera rtęci i emituje dużo mniejszą ilość CO2.

Jak wybrać najlepsze oświetlenie LED?

Jakość i płynące z tego korzyści w dużym stopniu zależą od renomy producenta oraz kilku istotnych czynników, na które warto zwracać uwagę przy zakupie źródeł LED. Należy tutaj zweryfikować przede wszystkim pobór mocy, wartość strumienia świetlnego, wskaźnik oddawania barw (CRI), czas zapłonu źródła. Trzeba zwrócić także uwagę na barwę światła. Najbardziej komfortową, nie męczącą wzroku będzie barwa ciepła biała. Ważną jest również kwestia zasilania, czy źródła są zasilane napięciem sieciowym 230V. Te o obniżonym napięciu wymagają już dodatkowej pracy, przeróbek i dokładania odpowiednich układów zasilających.

Jednym ze sprawdzonych dostawców wysokiej jakości różnorodnego oświetlenia LED jest firma Brilum S.A. W szerokim asortymencie produktów firmy znajduje się dość pokaźna grupa źródeł światła LED będących energooszczędnymi, trwałymi i ekologicznym odpowiednikami klasycznych żarówek z trzonkiem E27 i E14, żarówek halogenowych z trzonkiem GU10, G53 i G5.3 oraz miniaturowych żarówek halogenowych z trzonkiem G9 i G4.