Żaluzje drewniane i ich zastosowanie

Żaluzje drewniane i ich zastosowanie

Żaluzje to wcale nie nowe rozwiązanie – ten system zaciemniania pomieszczeń był znany już starożytnym Egipcjanom oraz (w tych samych czasach, ale niezależnie od Egipcjan) mieszkańcom Japonii. Co prawda stosowano wtedy inne materiały oraz technologie, ale ogólna idea była ta sama: chronić się przed słońcem, ale nie żyć w ciemnościach.

Dziś korzystamy z tego wynalazku powszechnie i bardzo chętnie – w Europie żaluzje pojawiły się w XVIII wieku we Francji, skąd rozprzestrzeniły się na resztę kontynentu. Były stosowane powszechnie w budynkach o różnym przeznaczeniu – zarówno prywatnych, jak i publicznych, sakralnych i świeckich. Drewno jest na tyle uniwersalne, że pasowało do każdego wnętrza i na każdą okazję. Jeżeli dopiero budujemy dom lub wybieramy mieszkanie bądź szykujemy się na remont, warto zawczasu przemyśleć kwestię osłony okien i rozważyć zastosowanie odpowiednich żaluzji drewnianych. Pomogą nam w tym specjaliści z firmy Zasłaniamy okna.

Uniwersalne żaluzje drewniane

Producenci żaluzji oferują nam nie tylko bogatą kolorystykę i najwyższe jakościowo materiały, ale także różnorodną stylistykę. Niezmiennym zainteresowaniem cieszą się żaluzje drewniane, w które warto zainwestować, gdy cenimy sprawdzone i naturalne rozwiązania, a przy okazji pragniemy nadać naszemu wnętrzu klasy. Drewniana osłona okna może przyjąć formę bardziej nowoczesną lub utrzymaną w stylu retro. Poza tym drewno jest ponadczasowe, więc nawet gdy zmienimy wystrój wnętrza, najprawdopodobniej nie będziemy czuli potrzeby zmiany systemu zaciemniającego okno. Wystarczy zmiana koloru zasłon czy firan, jeżeli takie posiadamy. Z łatwością dopasujemy drewniane żaluzje do ramy okiennej w taki sposób, żeby będą one tworzyły z oknem jedną całość.

Zasłonić wnękę okienną

Wnęka okienna może być zasłonięta w całości – gwarantują to drewniane żaluzje dostępne na stronie Zasłaniamy okna. Producenci żaluzji proponują eleganckie rozwiązania polegające na zastosowaniu rynny nieodróżniającej się od reszty żaluzji. Przy szerszych żaluzjach istnieje również możliwość wybrania opcji z mechanizmem, który zabezpiecza przed odstawaniem żaluzji od szyby. Jest to szczególnie przydatne gdy zostawiamy uchylone okno, ale niekoniecznie chcemy wtedy narażać się na ostre promienie słoneczne, które rażą i nagrzewają pomieszczenie. Odchylanie się zwykłych żaluzji przy byle przeciągu lub właśnie uchylaniu okna to także zmora, gdy nasze okna są wystawione na spojrzenia ciekawskich. Jeżeli nie należymy do zwolenników dodatkowych ozdób okiennych takich jak firany bądź zasłony (zresztą w ciągu dnia zaciągnięcie zasłon to nienajlepszy pomysł), ale cenimy prywatność, wybierzmy żaluzje.

Regulacja nasłonecznienia

Przewaga żaluzji nad roletami czy innymi osłonami okiennymi to z pewnością możliwość regulowania natężenia światła, jakie dostaje się przez okno do pomieszczenia. Przy dużym nasłonecznieniu nie sposób pracować, spać, a czasem nawet zwyczajnie wysiedzieć w pokoju. Zamiast popadać ze skrajności w skrajność i całkowicie zaciemniać pomieszczenie, możemy tak ustawić listwy żaluzji, żeby wpuszczały nieco światła, ale chroniły nasze oczy i wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem.